26. dubna 2025

Co je to zástavní smlouva k nemovitosti?

Chcete vědět, jakou roli má zástavní smlouva k nemovitosti či přímo zástava na nemovitosti při hypotéce, dluhu nebo prodeji nemovitosti? Pak jste tu správně. Zjistěte, co je zástavní smlouva, zda musí mít ověřený podpis či zda je pro ni vzor.

Zástavní právo k nemovitosti omezuje nakládání s nemovitostí

Zástavní právo na nemovitosti nejčastěji vzniká uzavřením zástavní smlouvy k nemovitosti a poskytuje věřiteli, kterému dlužíte, jistotu, že bude jeho pohledávka uspokojena. Proto i omezuje vaše nakládání s touto nemovitostí, třeba její prodej.

Zástavní smlouvu musíte pro vznik zástavního práva k nemovitosti nejprve nechat zapsat do katastru nemovitostí. Více jsme o tom psali ve článku Jak vzniká nebo zaniká zástavní právo na nemovitosti nebo Co to je zástavní právo na nemovitosti.

Co je zástavní smlouva a kdo ji uzavírá?

Zástavní smlouva k nemovitosti vkládá na nemovitost zástavní právo, které chrání věřitele před nesplácením dluhu a omezuje nakládání s nemovitostí. Uzavírají ji věřitel a dlužník, přičemž dlužník dává věřiteli nemovitost do zástavy. Pokud nemovitost, která má být předmětem zástavy, patří jiné osobě než dlužníkovi, stává se tato osoba (označovaná jako zástavce) rovněž smluvní stranou. Zástavní smlouva je definována Novým občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb.

Jaké jsou formální požadavky na zástavní smlouvu?

Zástavní smlouva k nemovitosti musí být vždy písemná. V některých specifických případech zákon vyžaduje formu notářského zápisu. Týká se to například zástavy celého podniku (závodu), hromadné věci nebo nemovitosti, která není evidovaná v katastru nemovitostí.

Jaké jsou povinné složky zástavní smlouvy?

Nový občanský zákoník stanovuje, co musí zástavní smlouva obsahovat:

  • jednoznačné označení zástavce a zástavního věřitele,
  • přesný popis předmětu zástavy (nemovitosti),
  • uvedení způsobu vzniku zástavního práva.

Smluvní strany si mohou dohodnout i další podmínky, pokud jsou v souladu s právními předpisy.

Zástavní smlouva při hypotéce a zápis do katastru

Hypotéka se bez zástavní smlouvy neobejde – banka vždy požaduje zajištění úvěru formou zástavního práva. Pokud je předmětem zástavy nemovitost evidovaná v katastru nemovitostí, musíte zástavní právo do katastru zapsat. K návrhu na vklad zástavního práva do katastru je třeba přiložit zástavní smlouvu s ověřeným podpisem.

Ověřený podpis na zástavní smlouvě je nezbytný, jelikož katastr nemovitostí vyžaduje, aby všechny dokumenty předkládané k vkladu práva byly opatřeny úředně ověřenými podpisy. Podpis si můžete nechat ověřit třeba na pobočce Czech POINTU České pošty za 50 Kč.

Zástavní smlouva vzor a praktické využití

Pro jednodušší přípravu zástavní smlouvy můžete využít vzor dostupný online nebo u právních poradců. Vždy ale mějte na paměti, že každý případ je specifický a vzor byste měli upravit podle konkrétních parametrů. V případě žádosti o hypotéku dostanete již sepsanou zástavní smlouvu od banky a nemusíte si s ní dělat starosti.

Zástavní smlouva při prodeji nemovitosti

Zástavní smlouva, potažmo zástavní právo k nemovitosti omezuje vaše nakládání s nemovitostí. Pokud ji chcete prodat, musíte nejdřív zástavní právo z nemovitosti odstranit. To uděláte nejčastěji právě splacením dluhu, který zástavní právo chrání. Prodat ji můžete také například pomocí okamžitého výkupu nemovitosti s hypotékou a zástavním právem. Více jsme o tom psali ve článku 3 způsoby, jak prodat nemovitost se zástavním právem.

Chcete pomoci s prodejem nemovitosti se zástavním právem? Ozvěte se.