26. dubna 2025

Zjistěte, jak vzniká či zaniká zástavní právo na nemovitosti

Zástavní právo na nemovitosti omezuje vaše možnosti, jak s nemovitostí nakládat. Takovou nemovitost například nemůžete prodat. Zjistěte, jak vzniká nebo zaniká takové zástavní právo nebo jak na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí.

Hypotéka je nejčastější příklad vzniku a zániku zástavního práva na nemovitosti

Se zástavním právem na nemovitosti se nejčastěji setkáte v případě žádosti o hypotéku. Hypotéku totiž zpravidla jistíte kupovanou nemovitostí, a banka vám na ni proto při jejím sjednávání vloží zástavní právo. Omezuje jím nakládání s nemovitostí, třeba její prodej, a jistí si jím půjčku. Protože když přestanete splácet, má díky zástavnímu právu možnost vaši nemovitost prodat a váš dluh ze získaných peněz uhradit. 

I přesto existují způsoby, jak prodat nemovitost i se zástavním právem. Více jsme o nich psali v článku 3 způsoby, jak prodat nemovitost se zástavním právem.

Jak vzniká zástavní právo smluvní k nemovitosti?

Zástavní právo je tedy ve zkratce právo věřitele k věci dlužníka (více ve článku Co je to zástavní právo smluvní na nemovitosti) a zpravidla vzniká ze zákona na základě písemné smlouvy o zřízení zástavního práva. Tehdy jde o zástavní právo smluvní. Toto zástavní právo pak nejčastěji na vaší nemovitosti zřizuje banka, u které si sjednáváte hypotéku. 

Mimo to může být také zástavní právo soudcovské nebo třeba exekutorské, kdy první vzniká z rozhodnutí soudu a druhé z rozhodnutí exekutora.

Jaké detaily obsahuje smlouva o zřízení zástavního práva?

Tato smlouva musí vždy obsahovat jednoznačné určení zastavené nemovitosti a pohledávky, k jejímuž jištění nemovitost slouží. Jen podepsáním smlouvy se však z nemovitosti zástava nestává. Co je třeba dalšího udělat?

Zápis zástavního práva smluvního k nemovitosti do katastru nemovitostí

Aby se ze zákona z nemovitosti stala zástava, musíte vy nebo například banka podat návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí. K němu je pak třeba přiložit také podepsanou smlouvu o zřízení zástavního práva. Jakmile katastr nemovitostí návrh schválí, bude na nemovitosti oficiálně zástava a tuto informaci budete schopni najít také v katastru nemovitostí. Podání návrhu stojí 2 000 Kč.

Zánik zástavního práva k nemovitosti

Zástavní právo na nemovitosti zpravidla zaniká ze zákona a automaticky splacením dluhu nebo prominutím pohledávky od věřitele

Jaké jsou všechny druhy zániku zástavního práva?

  • Zánik splacením pohledávky – nastává tehdy, když splatíte celou výši pohledávky.
  • Zánik prominutím pohledávky – zástavní právo zanikne, když vám věřitel dluh promine.
  • Zánik promlčením – nastává tehdy, když od vás věřitel dluh delší dobu nevymáhá. Promlčecí lhůta je obvykle 3 roky od data, kdy jste měli splatit, ale nesplatili jste. Délku této lhůty je možné smluvně zvýšit nebo snížit. 
  • Zánik v dražbě – zástavní právo zaniká také vydražením nemovitosti v exekuční dražbě. Dražitel vždy získává nemovitost bez právních vad. 
  • Zánik znehodnocením zástavy – zástavní právo zaniká také tehdy, když je zástava znehodnocená natolik, že už nemůže sloužit k zajištění dluhu, nebo zanikne. Tehdy může věřitel požádat o nové zajištění nebo o splacení nezajištěné části pohledávky.
  • Zánik vzdáním se zástavního práva – zástavní právo zaniká také tím, že se ho věřitel vzdá. K tomu slouží písemné prohlášení, které je určené jako důkaz pro katastr nemovitostí.
  • Zánik vrácením zástavy dlužníkovi – zástava zaniká i v případě, kdy ji věřitel vrátí dlužníkovi.
  • Zánik zaplacením hodnoty zastavené věci – pokud zaplatíte věřiteli hodnotu zástavy, zástavní právo zaniká.
  • Zánik prekluzí – zástavní právo zaniká také tehdy, když uplyne doba, na kterou bylo zřízeno.

Kde získáte potvrzení o zániku zástavního práva?

Potvrzení získáte po splacení dluhu nebo třeba prominutí pohledávky a vydá vám ho banka, popř. ten, komu jste dlužili (exekutor, firma).

Jak na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí?

Po splacení dluhu nebo třeba prominutí pohledávky zůstává zástavní právo stále zapsáno v katastru nemovitostí. O zániku práva pak musíte katastr nemovitostí často informovat sami a poslat mu žádost o výmaz zástavního práva. Zažádat o výmaz můžete pomocí návrhu na výmaz zástavního práva, ke kterému přiložíte potvrzení o zániku zástavního práva. Katastr nemovitostí vymaže zástavu zpětně k datu zániku zástavy. 

Jak na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí po splacení hypotéky?

Po splacení hypotéky musíte dát vědět katastru nemovitostí, že již nemáte na nemovitosti zástavní právo. To uděláte žádostí o výmaz zástavního práva, ke které použijete návrh na výmaz zástavního práva spolu s potvrzením o zániku zástavního práva od banky. Katastr nemovitostí následně vymaže zástavní právo s tím, že datum zániku bude shodné s datem na potvrzení o zániku zástavního práva. 

Jaké součásti má mít návrh na výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí?

Pro výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí musíte podat návrh na výmaz zástavního práva a doložit oprávněnost tohoto návrhu potvrzením o zániku zástavního práva, které vám vytvoří banka nebo věřitel. Součástí návrhu je také zaplacení správního poplatku 2 000 Kč

Jak dlouho trvá výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí?

Pokud bude v návrhu na výmaz zástavního práva vše v pořádku a bude k němu přiloženo vše potřebné, katastr nemovitostí o něm rozhodne do 30 dnů od jeho podání.

Pomáháme vám z problémů

Ihned vykupujeme nemovitosti a zdarma pomáháme s dluhy, exekucí nebo třeba insolvencí. Nechte vše na nás.