26. dubna 2025

Víte, co je zástavní právo smluvní k nemovitosti?

Zástavní právo smluvní k nemovitosti může zkomplikovat prodej i nákup nemovitosti. Zjistěte, co je obecně zástavní právo i co je specificky právě zástavní právo smluvní k nemovitosti, zástavní právo soudcovské, zákonné nebo exekutorské. 

Zajištění hypotéky je nejčastější příklad použití zástavního práva

Zástavní právo není nic tajemného. Jeho nejčastější příklad se objevuje při sjednání hypotéky. Banka v tomto případě vloží zástavní právo na kupovanou nemovitost, čímž ji může prodat, když z nějakého důvodu nebudete moci hypotéku splatit. Chrání se tím, aby o své peníze nepřišla. O co jde obecně?

Co je to zástavní právo?

Zástavní právo je dle Nového občanského zákoníku právo k cizí věci. Nejčastěji ho pak zřizuje věřitel (fyzická nebo právnická osoba, které dlužíte) za účelem zajištění dluhu (nejčastěji hypotéky). Pokud následně dlužník dluh řádně nesplácí, dává věřiteli možnost prodat dlužníkovu věc (nejčastěji nemovitost) a vyrovnat nesplacený dluh. Věřitel má tak díky zástavnímu právu jistotu, že o půjčené peníze nepřijde. 

Zástavním právem můžete zajistit peněžitý, nepeněžitý, podmíněný nebo až v budoucnu vzniklý dluh. Nechat zastavit můžete samozřejmě i cizí věc. Podmínkou ale je, že s tím musí její vlastník souhlasit. 

Na jedné věci samozřejmě může být jen jedno zástavní právo. Výjimka se týká pouze situace, kdy je zástavní právo na nemovitosti a vy chcete refinancovat svou současnou hypotéku nebo když chcete prodat nemovitost s hypotékou a zájemce si na ni chce vzít také hypotéku.

Jaké druhy má zástavní právo?

Zástavní právo má mnoho druhů, zde si vyjmenujeme jen některé z nich. Jaké jsou?

Co je zástavní právo smluvní (k nemovitosti)?

Je to zástavní právo, které vzniká smlouvou, jež podepíše věřitel s dlužníkem. Je to nejběžnější případ zástavního práva a týká se často sjednávání hypotéky. Tehdy jde o zástavní právo smluvní k nemovitosti a smlouva je zástavní smlouva. 

Co je budoucí zástavní právo?

Jde o variaci na zástavní právo smluvní. Zásadní rozdíl je v tom, že zastavenou věcí se může stát i něco, co ještě dlužník nevlastní. Proto toto zástavní právo vzniká až tehdy, když dlužník získá vlastnické právo k dané věci, třeba kupované nemovitosti. 

Co je vespolné zástavní právo?

Opět jde o variaci na zástavní právo smluvní. To pak umožňuje zastavit více věcí než jen jednu, a když nebudete splácet, věřitel může prodat jakoukoliv z nich nebo klidně všechny naráz.

Co je zástavní právo soudcovské?

Zástavní právo soudcovské je druh zástavního práva, které zřizuje soud. Vy tedy nevolíte zastavenou věc, ale volí ji právě soud. Dělá to pak proto, aby zajistil dosud nesplacený dluh. Zástavou se nejčastěji stává nemovitost. 

Co je to zástavní právo exekutorské?

Toto zástavní právo zřizuje exekutor a zajišťuje jím nejčastěji nemovitost. Vložením zástavy na nemovitost se pak snaží zajistit splacení dluhů i dalších nákladů spojených s exekucí. Nejde tedy o prodej nemovitosti, ale primárně o zajištění pohledávek. 

Co je zástavní právo zákonné?

Jde o zástavní právo, které vzniká automaticky při splnění zákonem definovaných podmínek. Není k tomu tedy třeba žádné akce zúčastněných. Nejčastěji jde třeba o případ neplacení dluhů vůči státu, například daní. Toto zástavní právo má pak ze zákona přednost před jinými zástavními právy. Výjimkou je insolvence. 

Protože je nejběžnějším zástavním právem zástavní právo smluvní k nemovitosti, budeme se věnovat již jen jemu.

Jak vzniká a zaniká zástavní právo smluvní k nemovitosti? 

Zástavní právo smluvní k nemovitosti vzniká smlouvou, která obsahuje informace o dluhu i o nemovitosti, jež má sloužit jako zástava. Banka tak třeba zájemci o půjčku nechá podepsat zástavní smlouvu k nemovitosti. Tato smlouva je pak s návrhem na vklad zástavního práva vložená na katastr nemovitostí. Až po schválení návrhu katastrem je na nemovitosti zástava.

Zástavní právo smluvní zaniká nejčastěji splacením dluhu, který zajišťuje. Může ale zaniknout třeba i prominutím pohledávky, promlčením nebo vydražením nemovitosti se zástavou.

Jak zjistit zástavní právo na nemovitosti?

Při vzniku zástavního práva na nemovitosti se informace o něm objeví v katastru nemovitostí. Pokud tedy chcete vědět, zda je na dané nemovitosti zástavní právo, zjistíte to tam. Stačí si otevřít list vlastnictví nemovitosti a ihned se dozvíte, zda je na nemovitosti nějaké zástavní právo.

Jaké problémy jsou se zástavním právem na nemovitosti?

Zástavní právo omezuje nakládání s nemovitostí. Zamezuje její prodej, přestavbu i třeba změnu jejích dispozic. Nedoporučujeme tedy kupovat nemovitosti se zástavním právem, pokud ho majitel nedokáže odstranit. Také prodej takové nemovitosti předpokládá odstranění zástavního práva. Více jsme o tom psali již ve článku Jak prodat nemovitost se zástavním právem.

Pomáháme vám z problémů

Ihned vykupujeme nemovitosti a zdarma pomáháme s dluhy, exekucí nebo třeba insolvencí. Nechte vše na nás.