26. dubna 2025

Věcné břemeno na nemovitosti pomáhá i překáží. Oč jde?

Pojem věcné břemeno se nejčastěji vyskytuje u nemovitostí a může pomáhat zachovat určité podmínky nehledě na majitele. Mimo to může také zkomplikovat prodej nemovitosti nebo vás překvapit při jejím nákupu. Oč jde?

Pojem věcné břemeno se nejčastěji vyskytuje u nemovitostí a může pomáhat zachovat určité podmínky nehledě na majitele. Mimo to může také zkomplikovat prodej nemovitosti nebo vás překvapit při jejím nákupu. Oč jde?

Rodiče si věcným břemenem pojišťují dožití

Nejčastěji se s věcným břemenem na nemovitosti setkáváme v podobě snahy zajistit si v bytě nebo v domě klidné dožití nehledě na změnu vlastníka domu. Často tak dělají prarodiče, kteří chtějí již za svého života odkázat svůj dům vnoučatům, ale chtějí mít jistotu, že tam budou moct dožít.

Dalším častým věcným břemenem je třeba věcné břemeno cesty. To ukládá vlastníkovi pozemku povinnost umožnit druhému průjezd přes tento pozemek. Tímto způsobem se často řeší, když přístup na pozemek je jen přes jiný pozemek, a zajišťuje se, aby byl tento přístup umožněn nehledě na majitele pozemku. Co tedy věcné břemeno na nemovitosti je?

Co je v obecném smyslu věcné břemeno na nemovitosti?

Věcné břemeno ze zákona přikazuje vlastníkovi nemovitosti něco dát, strpět, něčeho se zdržet nebo něco vykonat v zájmu toho, v jehož prospěch bylo sepsáno (oprávněný). Oprávněný pak nemusí být jen fyzická osoba, ale klidně i další nemovitost.

Z toho vyplývá nejzásadnější výhoda – věcné břemeno na nemovitosti je nezávislé na vlastníkovi této nemovitosti, ale pojí se s nemovitostí. Vzniká pak smluvně, rozhodnutím soudu nebo zákonem a je zapsáno v katastru nemovitostí (více ve článku Jak zřídit nebo zrušit věcné břemeno). Právě tam také zjistíte, zda má vámi kupovaná nemovitost nějaké břemeno, nebo zda se k ní nějaké věcné břemeno nevztahuje. 

Co je věcné břemeno užívání?

Jde o nejznámější případ věcného břemena na nemovitosti. Oprávněné osobě dává právo bydlet v dané nemovitosti a vlastníkovi naopak ukládá povinnost bydlení této osoby v dané nemovitosti umožnit. Jde tedy právě o již jednou zmíněný příklad věcného břemena, který zřizují prarodiče, aby mohli dožít v nemovitosti nehledě na vlastníkovi. Jaké jsou další typy věcných břemen? 

Jaké jsou typy věcných břemen?

Věcná břemena dělíme na služebnost a reálné břemeno. Služebnost pak vlastníkovi ukládá pasivní povinnost, například něco strpět, umožnit nebo se něčeho zdržet ve prospěch jiné nemovitosti nebo osoby. Nejčastější případ služebnosti je právě věcné břemeno užívání.

Naproti tomu reálné břemeno ukládá vlastníkovi nemovitosti aktivní povinnost něco vykonat ve prospěch jiné nemovitosti nebo osoby. Často může jít například o povinnost odevzdat úrodu nebo třeba pomoc s úklidem u prarodičů, kteří nemovitost odkázali. Více jsme o tom psali ve článku Jaké jsou typy věcných břemen.

Jaké jsou problémy s věcným břemenem?

Věcné břemeno může často komplikovat vlastníkům nemovitosti její prodej nebo pronájem. Musí totiž sehnat zájemce, kterému nebude vadit něco strpět nebo něco vykonávat ve prospěch někoho jiného. To samozřejmě snižuje cenu nemovitosti, a v případě věcného práva užívání to může prodej nemovitosti dokonce znemožnit. Co s tím jsme si pak psali ve článku Jak prodat nemovitost s věcným břemenem

Chcete vědět více o tématech spojených s nemovitostmi? Sledujte náš blog

Pomáháme vám z problémů

Ihned vykupujeme nemovitosti a zdarma pomáháme s dluhy, exekucí nebo třeba insolvencí. Nechte vše na nás.