27. dubna 2025

Zjistěte, jaké jsou všechny typy věcných břemen

Chcete využít věcné břemeno a potřebujete vědět, jaké jsou všechny druhy věcných břemen? V článku objevíte, co je služebnost, pozemková služebnost, služebnost doživotního užívání, dožití i bytu i co je reálné břemeno.

Jaké jsou typy věcných břemen?

Věcné břemeno je ze zákona dvojího druhu: prvním je služebnost a druhým je reálné břemeno. Oč jde, v čem se takto věcná břemena liší a jaké mají poddruhy?

Co je to služebnost na nemovitosti?

Služebnost na nemovitosti je druh věcného břemene, které vlastníkovi nemovitosti přikazuje něčeho se zdržet, něco strpět nebo něco umožnit k užitku jiné osoby nebo nemovitosti.

Jaké jsou druhy služebnosti?

Služebnost se dělí na pozemkovou služebnost, ta je spojená jen s určitou nemovitostí, a osobní služebnost, která je spojená jen s určitou osobou. Jaké druhy mají tyto služebnosti?

Jaké jsou druhy pozemkové služebnosti?
  • Služebnost inženýrské sítě – kvůli této služebnosti musí vlastník nemovitosti povolit zřízení, provozování a udržování vodovodního, kanalizačního, energetického nebo jiného vedení na náklady zřizovatele.
  • Služebnost okapu – tato služebnost vám jako vlastníkovi nemovitosti přikazuj strpět, že oprávněná osoba může ze své střechy svádět dešťovou vodu na vaši střechu.
  • Opora cizí stavby – kvůli této služebnosti musí vlastník pozemku nést tíži cizí stavby a přispět na udržování zdí nebo podpěr.
  • Právo na vodu – díky tomuto právu může cizí osoba, v jejíž prospěch byla služebnost sepsána, na vlastníkův pozemek pro vodu nebo tuto vodu svádět z jeho pozemku na svůj.
  • Právo na svod dešťové vody – tato služebnost vlastníkovi nemovitosti nakazuje strpět to, že někdo cizí bude svádět dešťovou vodu z jeho střechy.
  • Služebnost stezky, průhonu a cesty – díky této služebnosti může určitý další člověk chodit po cestě nebo se po ní doprovázet lidskou silou na svůj pozemek a stejně tak mohou činit i jeho návštěvy.
  • Služebnost rozlivu – kvůli této služebnosti musí vlastník pozemku strpět, že může být v případě povodně na jeho pozemku vypuštěná voda.
  • Právo pastvy – díky této služebnosti budete moci pást svá zvířata na cizím pozemku.
Jaké jsou druhy osobní služebnosti?
  • Užívací právo – kvůli této služebnosti musíte strpět, že někdo cizí bude užívat nějakou vaši věc pro svou potřebu a potřebu své domácnosti.
  • Požívací právo – v tomto případě musíte jako vlastník často nějakého sadu strpět, že má někdo cizí právo ho užívat a brát z něj plody a užitky, má dokonce právo i na mimořádný výnos.
  • Služebnost bytu – kvůli této služebnosti musíte umožnit oprávněnému bydlet v daném bytě, někdy se též nazývá služebnost užívání.

Co je služebnost dožití / služebnost doživotního užívání?

Takto se často označuje již zmíněná služebnost bytu, která dává cizí osobě právo bydlet, popř. přímo dožít v dané nemovitosti, a její vlastník ji to musí umožnit.

Jaké má služebnost nejčastější příklady?

Nejčastější příklad služebnosti je právě služebnost dožití, kterou využívají zpravidla rodiče nebo prarodiče k tomu, aby odkázali svůj dům ještě za svého života dětem, ale zároveň si v něm pojistili bydlení nehledě na vlastníka nemovitosti.

Co je to reálné břemeno na nemovitosti?

Je to druh věcného břemena, který přikazuje vlastníkovi nemovitosti nějakou aktivní povinnost – musí tedy vykonat něco k užitku nejčastěji nějaké osoby nebo nemovitosti.

Jaké má reálné břemeno nejčastější příklady?

Nejčastějším příkladem reálného břemene je tzv. výměnek, kdy vlastník nemovitosti umožňuje někomu cizímu v ní nejen bydlet, ale také mu zajišťuje výživu nebo péči.

Chcete vědět více o tématech spojených s nemovitostmi? Sledujte náš blog

Pomáháme vám z problémů

Ihned vykupujeme nemovitosti a zdarma pomáháme s dluhy, exekucí nebo třeba insolvencí. Nechte vše na nás.